Světový den hlasu

Světový den hlasu je celosvětová každoroční událost, která připadá na 16. dubna a připomíná, že poruchami a nemocemi trpí i lidský hlas. Cílem tohoto dne je připomenout si význam hlasu v každodenním životě lidí a obzvlášť ti, kteří hlas používají ke své práci. Díky hlasu většina z nás komunikuje, proto je důležité o něj pečovat. 

 

Lidský hlas vzniká kmitáním hlasivek. Potřebujeme k tomu plíce, abychom dodali vzduch, který hlasivky rozkmitá. 

Proč vůbec vznikl Světový den hlasu?

První impuls byl v Brazílii, kde se zjistilo, že přibývá případů rakoviny hrtanu. Odborníci a hlasoví terapeuti se snažili upozornit, že i lidský hlas může být prostředkem , který nám signalizuje, že v našem těle není něco v pořádku. Například, když člověk chraptí, tak je to příznak, že není něco v pořádku.

Co hlasu prospívá?

Pro zdravý hlas je vhodné pít, nejlépe vodu. Dostatečný přísun tekutin je tedy důležitý nejen pro celkové zdraví, ale i pro náš hlas. Když jsou hlasivky vysušené, začínají chraptět. Nedoporučuje se pít alkohol, který hlasivkám nedělá dobře. Kofein také není nejlepší, ale pokud si člověk chce dát kávu, je dobré k tomu pít i vodu.

Celkově lidský hlas je důležitou součástí našeho života, mnoho o nás prozradí tón hlasu. Měli bychom si ho vážit a pečovat o něj.