On-line koncerty zlepšují náladu i během lockdownu

„Hudba je lékem na trápení duše,“ řekl básník Quintus Horatius Flaccus před více než dvěma tisíci lety. Podle některých vědců toto tvrzení platí dodnes. Dokonce i v nelehké době, za specifických podmínek, které doba nabízí-tedy v prostředí internetu.

 

Hudebníci, kapely nebo zpěváci-ať už profesionálové nebo jen nadšenci si v dnešní nelehké době hledají nové způsoby, jak společně hrát. Většinou volí produkci hudby on-line, přestože není pro produkci hudby dokonalá. Průzkum dokázal, že má pro účastníky mnoho výhod. On-line setkání zlepšují náladu, podporují pocit sounáležitosti ke komunitě, a snižují pocit osamělosti.

V mnoha případech se hudba během pandemie využívá jako silná forma komunitní aktivity. Příkladem jsou třeba Italové zpívající ze svých balkonů. Spolu s dalšími důkazy se ukazuje, že hudba poskytuje společenskou podporu a může zlepšovat zdraví i pocit pohody,“ uvedl spoluautor studie Raymond McDonald. Hudebníci z Glasgow Improvisers Orchestra a jejich pravidelná improvizační on-line setkán se konají dvakrát týdně. Pracují přitom se vzorkem 29 hudebníků. Jde o vůbec první studii, která se zaměřuje na tvorbu hudby on-line během pandemie.

 

A co vy? Chodíte také na on-line koncerty?