Eurovizi 2021 vyhrála Italská kapela Måneskin!

V sobotu 22. května 2021 se konalo finále Eurovize v holandském Rotterdamu. Celkem mezi sebou bojovalo 26. zemí. Nejvíc bodů od poroty jednotlivých zemí v 65. ročníku Eurovize sice získal švýcarský zpěvák Gjon‘s Tears. Vítězem se ale díky hlasování diváků stala italská kapela Måneskin s písní Zitti e buoni.

 

Česká republika se finále neúčastnila, protože Benny Cristo se svou písní Omaga ve čtvrtečním semifinále nepostoupil. Ve finále soutěžily Německo, Finsko, Bulharsko, Litva, Ukrajina, Francie, Ázerbajdžán, Norsko, Nizozemí, Itálie, Švédsko, San Marino, Kypr, Albánie, Izrael, Belgie, Rusko, Malta, Portugalsko, Srbsko, Velká Británie, Řecko, Švýcarsko, Island, Španělsko a Moldávie.

Semifinále komentoval Jan Maxián, finále komentoval s Albertem Černým, kteří se před několika lety Eurovize společně účastnili se svou skupinou Lake Malawi.

Finále probíhalo od deváté hodiny večerní až do jedné hodiny ranní. Na obrazovkách jsme tak mohli vidět několik výborných show, které byli plné tance, radosti, efektů a barevného oblečení. Ne všechny show však byly plné radosti. Blas Cantó se svou písní Voy a Quedarme, který byl zástupcem Španělska, zpíval o své zesnulé babičce a diváky navedl do melancholické nálady. Za zmínku stojí také zpěvačka Victoria z Bulharska se svou písní Growing Up Is Getting Old, která předvedla skvělý výkon, který lehce připomínal skladby Billie Eilish.

Všichni zpěváci, kapely i skupiny si vedli dobře. Všichni odvedli skvělou práci a ukázali tak něco ze své země. Například skupina z Ukrajiny s písní Go A – Šum. Skladba Šum je inspirovaná folklorními skladbami, spojuje v sobě etnické prvky s prvky taneční hudby a právě folku. Diváci z této skladby byli nadšení, protože dokázala zaujmout a o to víc rozhýbat publikum anebo právě lidi u televizních obrazovek.

Kolem jedenácté hodiny započalo hlasování, kdy diváci posílali smsky s číslem svých favoritů. Mezi hlasováním jsme také mohli vidět několik vystoupení. V rámci mezivystoupení se představili Duncan Laurence s písněmi „Stars“ a „Arcade“; představení Music Binds Us, na kterém pracovali DJ Afrojack, zpěvačka Glennis Grace a zpěvák Wulf spolu se symfonickým orchestrem, a šest bývalých vítězů Eurovize.

Následovalo hlasování poroty z každé země. Ta však nesměla udělit body účastníkům ze své země. Nejvyšší možný počet bodů, který mohla porota udělit bylo číslo 12. Porota nejčastěji hlasovala pro Švýcarsko anebo právě Francii, se kterou se Švýcarsko bilo o přední příčky. Pozadu nezůstali ani Ukrajina, Kypr nebo právě Itálie. Moc dobře si ovšem nevedla Anglie, která od poroty dostala 0 bodů a Španělsko, které dostalo pouze 6 bodů.

K hlasování poroty se později přičetlo i hlasování diváků, které pěkně zamíchalo přední příčky. Dlouho se na prvním místě držela Ukrajina, kterou ale předběhla Itálie, která dostala od diváků přes 260 bodů. Nejnapínavějším okamžikem se stalo bodování Švýcarska, které k výhře potřebovalo přesně 258 bodů, ale diváci udělili pouze 250 bodů.

Vítězem se stala Italská rocková kapela Måneskin, která od národní poroty a diváku získala celkem 524 bodů. V tento moment vypustili drsní členové skupiny své emoce a šli si na pódium přebrat svou cenu. Na závěr kapela Måneskin zazpívala znovu svou píseň Zitti e buoni a tím ukončila 65. ročník Eurovize.